Problem bolesnego miesiączkowania dotyczy ok. 40% kobiet, z czego 10% z nich jest zmuszona zostać w łóżku na 1 do 3 dni. Dotyczy to zazwyczaj młodych dziewczyn w okresie dojrzewania, w późniejszym wieku objawy stają się mniej dokuczliwe lub zupełnie zanikają. Ponowne pojawienie się dolegliwości może być sygnałem wielu schorzeń ginekologicznych.
Dolegliwości pojawiają się najczęściej w przeddzień lub pierwszy dzień krwawienia i stopniowo zmniejszają się z każdym kolejnym dniem, jednak mogą również utrzymać się przez cały czas trwania miesiączki. Są to bóle o charakterze skurczowym występujące w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Często występują również ogólne osłabienie, nudności i wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz drażliwość i depresyjny nastrój.
W łagodnych postaciach zespołu bolesnego miesiączkowania poleca się stosowaniepreparatów pochodzenia roślinnego. Mogą to być napary z krwawnika pospolitego lub mieszanki zawierające krwawnik, pięciornik gęsi, melisę i szyszki chmielu. Już 2-3 dni przed spodziewaną miesiączką można rozpocząć stosowanie ziołowych leków uspokajających lub picie naparów z rumianku, liści malin i mięty.
Gdy objawy bolesnego miesiączkowania są bardzo silne stosować można leki rozkurczowe i przeciwbólowe doustne lub w postaci czopków, zarówno bez recepty jak i te przepisane przez lekarza. Jeśli nie leki nie przynoszą ulgi ginekolog ginekolog może zaproponować leczenie hormonalne, zazwyczaj przy pomocy doustnych środków antykoncepcyjnych.