Problem bolesnego miesiączkowania dotyczy ok. 40% kobiet, z czego 10% z nich jest zmuszona zostać w łóżku na 1 do 3 dni. Dotyczy to zazwyczaj młodych dziewczyn w okresie dojrzewania, w późniejszym wieku objawy stają się mniej dokuczliwe lub zupełnie zanikają. Ponowne pojawienie się dolegliwości może być sygnałem wielu schorzeń ginekologicznych.

Dolegliwości pojawiają się najczęściej w przeddzień lub pierwszy dzień krwawienia i stopniowo zmniejszają się z każdym kolejnym dniem, jednak mogą również utrzymać się przez cały czas trwania miesiączki. Są to bóle o charakterze skurczowym występujące w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Często występują również ogólne osłabienie, nudności i wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz drażliwość i depresyjny nastrój.

W łagodnych postaciach zespołu bolesnego miesiączkowania poleca się stosowaniepreparatów pochodzenia roślinnego. Mogą to być napary z krwawnika pospolitego lub mieszanki zawierające krwawnik, pięciornik gęsi, melisę i szyszki chmielu. Już 2-3 dni przed spodziewaną miesiączką można rozpocząć stosowanie ziołowych leków uspokajających lub picie naparów z rumianku, liści malin i mięty.

Gdy objawy bolesnego miesiączkowania są bardzo silne stosować można leki rozkurczowe i przeciwbólowe doustne lub w postaci czopków, zarówno bez recepty jak i te przepisane przez lekarza. Jeśli nie leki nie przynoszą ulgi ginekolog ginekolog może zaproponować leczenie hormonalne, zazwyczaj przy pomocy doustnych środków antykoncepcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *