Świerzbiączka jest to rodzaj atopowego zapalenia skóry, w którym grają rolę mechanizmy alergiczne – głównie alergeny wziewne i pokarmowe oraz mechanizmy nieswoiste. Duże znaczenie ma atopia – dziedziczna predyspozycja do zjawisk alergicznych oraz różne sytuacje konfliktowe. Świerzbiączka często występuje rodzinnie. Charakterystyczna jest skłonność do wytwarzania przeciwciał klasy IgE. Przy skłonności atopowej może towarzyszyć astma oskrzelowa i alergiczny nieżyt nosa.
Świerzbiączka objawia się grudkami wysiękowymi zlewającymi się w większe ogniska o ostrym lub podostrym stanie zapalnym ze skłonnością do liszjowacenia. Skóra staje się gruba, przebarwiona, sucha, pobruzdowana. Charakterystycznymi miejscami występowania zmian skórnych jest twarz, zgięcia łokciowe i kolanowe, ale mogą one również zająć całą skórę. Chorobie towarzyszy nasilony i uporczywy świąd. Często rozpoczyna się jako skaza wysiękowa u dzieci już w 6 miesiącu życia. Może trwać całe życie z okresami zaostrzeń i remisji, ale może także całkowicie wygasać.
Leczenie prowadzi się lekami przeciwhistaminowymi, uspokajającymi i neuroleptykami. Tylko wyjątkowo stosuje się steroidy, prowadzi się także leczenie miejscowe maściami. Bardzo ważne jest leczenie klimatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *